فال قهوه

تعبیر فال قهوه‌ی ترکی یکی از روش‌های سنتی فال، پیش‌گویی و دیدن اسرار مرموز است. این سنت معمولاً توسط مادربزرگ‌ها از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شود. در جامعه‌ی چند

ملیتی استرالیا و هم‌چنین، ترک‌ها، یونان، قبرس، ارمنستان، کرواسی، مقدونیه، صربستان، عرب‌ها، ایران، آذربایجان و جوامع روس با این سنت‌ها آشناترند.

شما چطور فال قهوه می‌گیرید؟ قهوه‌ی ترک خود را به‌سادگی در یک فنجان سفید چینی ساده که درون فنجان هیچ شکل و طرحی ندارد، بریزید و قهوه را بنوشید. اشکال درون فنجان باید برای کسی که می‌خواهد آن را تفسیر کند، باید به‌وضوح قابل دیدن باشد. بعد از این‌که بیش‌ترین مقدار قهوه را نوشیدید، آن‌را روی نعلبکی برعکس کنید و سه بار بچرخانید. آن‌را روی میز بگذارید و چند دقیقه اجازه دهید تا آن‌جا بماند. اگرچه یک سری قواعد معین جهانی برای خواندن و تعبیر نمادها وجود دارد، اما تعبیر فنجان قهوه بسیار شخصی و مبتنی بر حس ششم، تمرکز و شهود و بصیرت است.

معمولاً وقتی دارید فنجان و نعلبکی را از هم جدا می‌کنید، یک مقدار زیادی از قهوه از فنجان، روی نعلبکی می‌افتد. نگران نباشید، این نشانه‌ی بسیار مثبت و خوبی است و بدین معناست که شما دارید به اهداف‌تان می‌رسید و دردسرها و مشکلات دارند از شما دور می‌شوند.

گاهی وقتی می‌خواهید فنجان را از نعلبکی جدا کنید، فنجان و نعلبکی به هم می‌چسبند. حتی گاهی امکان دارد شما فنجان را از روی نعلبکی بردارید و نعلبکی با فنجان بالا بیاید، طوری‌که انگار با چسب به فنجان چسبیده! می‌گویند این پیامی از فنجان قهوه است! اگرچه من به این موضوع باور ندارم و حتی ممکن است بخواهم بحث کنم که نیازی به جدا کردن فنجان نیست، باز امیدوارم و آرزو می‌کنم که خواسته‌ها و آرزوهای شخصی که قهوه را نوشیده، اجابت و محقق شود.

نعلبکی

از نظر من، سمبل‌های داخل نعلبکی معمولاً مربوط به زندگی خانگی و عشق فرد است.

قسمت‌های پایین و وسط و بالا

فنجان قهوه‌ی ترک، به سه سطح افقی تقسیم می‌شود: برای مثال، طرح‌ها و اشکال پایین فنجان پیام‌هایی مربوط به گذشته‌ی شماست، قسمت وسط فنجان، درباره‌ی روزهای اخیر شماست و بالای فنجان، درباره‌ی آینده‌ی نامعلوم شماست. شما همیشه می‌توانید سرنخ‌هایی درباره‌ی خانه‌تان، خانواده، دوستان و حتی حسادت‌های بقیه در پایین فنجان‌تان ببینید.

شکل‌های بزرگ در بالای فنجان

اگر طرحی نزدیک به بالای فنجان باشد و بزرگ هم باشد، می‌گویند یک اتفاق بزرگ به‌زودی خواهد افتاد.

خطوط

خطوط عمودی، اهداف و رویاهای شما در زندگی هستند. هرچه خطوط، بزرگ‌تر، دل‌پذیرتر و تیره‌تر باشند، نتیجه‌ی بهتری در راه است. تمام خطوط صاف درون فنجان سفید چینی نشان از برنامه‌ای روشن با اهداف مشخص است، حال آن‌که خطوط موج‌دار یا شکسته شکسته نشان از اخبار و اتفاقات بد و ناگوار دارد. بعضی از تفسیرهای فنجان که در نیمه‌ی عمودی فنجان قرار دارند نیز جواب سوال‌های شماست.

سه‌گوش

تغییرات دارد وارد زندگی شما می‌شود.

حرف Y

خبرهای خوب، یک کمک از طرف دوستی در راه است.

نقطه‌ها

یک تعداد از نقاط تیره و سیاه (بین 5 تا 10 تا) بدین معناست که احتمالاً خیلی زود پولی به‌دست‌تان می‌رسد. بعضی اوقات هم، به‌معنای مسافرت یا یک پیام است. اگر تعداد زیادی نقطه در بیش‌تر فضای فنجان دیده شوند، بدین معناست که شخصی که قهوه را نوشیده، فرد زیاد روراست و شفافی نیست.

اطراف دسته‌ی فنجان

بعضی از کسانی که فال قهوه می‌گیرند، معتقدند که فضای اطراف دسته‌ی فنجان، اشاره به گستردگی و وسعت زندگی عاشقانه‌ی شما دارد. (ممکن است این نظریه درست باشد، اما من این ناحیه را به موضوعات دیگری نسبت می‌دهم.)

راست و چپ

براساس فال سنتی، قسمت راست فنجان اشاره به آینده دارد –البته باز تکرار می‌کنم از نظر من آینده‌ی خیلی نزدیک-

از نظر من، سمت چپ فنجان نیز ادامه‌ی پیش‌بینی آینده است. (بعضی‌ها می‌گویند قسمت راست فنجان اشاره به زمان حال دارد)

باز باید گفت با اشاره به اصل و نسب و ملیت کسی که فال می‌گیرد، ممکن است بخش راست فنجان را خوب و بخش چپ فنجان را بد درنظر بگیرند.

چشم

اگر این چشم، نگاهی عصبانی و گرفته دارد، مسلماً دلالت بر چشم بد و حسود دارد. اگر این چشم نگاه مثبتی دارد، بدین معناست که کسی دارد به شما فکر می‌کند و دل‌تنگ شماست.

خانه

جابجایی. سایز و نوع شکل، به شما اطلاعاتی راجع به جای جدیدتان می‌دهد.

دایره

یک دایره با توده‌ی سفید داخل خودش به‌معنای دستاوردی در زندگی است.

درخت

چیزها دقیقا به‌همان صورتی‌که شما می‌خواهید، تکمیل می‌شوند و بهتر می‌شوند، اما به آهستگی. این ممکن است به‌معنای سود و منفعت و یا شادمانی و خوشحالی در راستای مسائل خانوادگی است. گفته می‌شود درخت یکی از نشانه‌های خیلی خوب است.

دروازه و در

فرصت جدید، که شما را به جای جدیدی می‌برد.

تاج

بنا بر اعتقادات بسیاری از فرهنگ‌ها، تاج نماد موفقیت و قدرت است.

روبان و کراوات و پاپیون

یک رویداد شاد، یک جشن

ستاره

یکی از علائم نادری که در فنجان دیده می‌شود و به‌معنای سرمایه‌گذاری است.

کلید

کلید به‌معنای یک خانه‌ی جدید، جابجایی مکانی یا موفقیت مالی است.

خورشید یا غروب خورشید

به‌معنای قدرت است. یک ترقی و توسعه‌ی خیلی خوب و پیش‌بینی نشده در راه است.

کیف

موفقیت، ثروت

گوش

کسی گوش به زنگ است تا هر خبری که از شما می‌آید را بشنود.

پروانه

یک رابطه‌ی دوستی نگران کننده و غیرقابل اتکا

پرنده

خبرهایی در راه است، اما خبرهای خوب

دست‌هایی که همدیگر را گرفته‌اند

توافق

لنگر

رسیدن به یک جایگاه بالا، دست‌یابی به امنیت در زندگی

ماهی (هر نوع ماهی، حتی دلفین و نهنگ)

یک موفقیت و دستیابی خیلی بزرگ و مهم، به‌خصوص در زمینه‌های شغلی و کاری

شمع

گشودن و افزایش ذهن، خرد و معلومات

چاقو

خطری فیزیکی و جانی در آینده

ماه

عشق

نامه

خبرهای خوب

حلقه

اتحاد، ازدواج

حلقه‌ی شکسته

جدایی

قیچی

دعوا و بحث با کسی که دوستش دارید و عاشقش هستید.

در ادامه‌ی تعبیر فال، کسی که قهوه را می‌نوشد، باید انگشت شست دست راستش را در پایین فنجان قرار دهد و فنجان را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخاند. این کار، اشکال جدیدی را در فنجان ایجاد می‌کند که افکار و احساسات خیلی شخصی او را بازگو می‌کند